Košík je prázdný
0,00 Kč
Česky Slovensky

Category Navigation:

O Mrtvém moři

Vyjímečnost Mrtvého moře

Obrázek Mrtvého moře ze satelitu Mrtvé moře je unikátní slané jezero. Mezi jeho vyjímečnosti patří především jeho poloha a salinita. Leží 420 m pod úrovní hladiny moře v příkopové propadlině a je tak nejníže položená vodní plocha a odkryté místo na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů (jeho dno leží 800 m pod hladinou světového moře) a je tak i nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě, jehož "slanost" se pohybuje mezi 30 až 35 % (v závislosti na hloubce a teplotě), a je druhé nejslanější ze známých jezer. Jezero nemá díky poloze žádný odtok a tak jeho voda odchází jen odpařováním. Jeho okolí a pouštní klima je velmi horké, suché a chudé na srážky, a to způsobuje rovněž velmi vysokou mineralizaci vody. Ta je tak slaná, že pro udržení se nad hladinou postačí do vody jen usednout a nechat se nadnášet. Oblast má průměrně 330 plných slunečných dnů v roce a klima s vyšším obsahem kyslíku.

Okolí Mrtvého moře

Obrázek pláže Mrtvého mořeRozkládá se mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě, a Jordánskem na východě. Jezero se nazývá „Mrtvé moře“ kvůli své vysoké salinitě, která brání životu vodních organismů, jako jsou ryby a vodní rostliny. Žijí zde ale některé druhy baktérií - asi jen 11 druhů vysoce specializovaných mikroorganismů.
V okolních horách však můžeme objevit mnoho živočišných druhů. Žijí zde kozorožci, zajíci, damani, šakalové, lišky, z větších velbloudi a dokonce snad i leopardi. Žijí zde také stovky druhů ptáků. Izrael i Jordánsko vyhlásily na obou stranách jezera přírodní rezervace.

Mrtvé moře a zdraví

Obrázek zbytků dávného osídleníRelaxační, hojivé a bolest tlumící účinky Mrtvého moře znali obyvatelé na tomto území již stovky let před Kristem a v biblických dobách bylo známé léčivými a kosmetickými lázněmi. I královna ze Sáby prý během své cesty na Jeruzalémský dvůr krále Šalamouna projevila přání zdržet se na jeho pobřeží. Král Herodes nechal postavit na břehu v Massadě Zimní palác. Ten pak nabídl s celým územím královně Egypta Kleopatře, která si jej přála vlastnit. Její záměr byl ale možná vlastnit území produkující tehdy nejlepší kosmetiku a přípravky pro krásu a zdraví v tehdejším světě.
Delta řeky Jordán byla původně převážně džunglí papyru a palem a popisována jako nejúrodnější místo v Judsku. Pěstování cukrové třtiny, henny a fíků udělalo z dolního údolí Jordánu v římských a byzantských dobách bohatou oblast. Nejstarší známé město a centrum v dějinách v této oblasti bylo Jericho. Jedním z nejcennějších produktů v Jerichu byla míza z myrhovníku, ze které se vyráběly parfémy a spolu se surovinou z Mrtvého moře kosmetika a léčebné přípravky.

Koupel v Mrtvém moři I v současnosti je oblast vyhlášenou lázeňskou oblastí. K mrtvému moři si jezdí lidé léčit kožní, kloubní i dýchací potíže z celého světa. Je ideální nejen pro alergiky, ale i pro astmatiky. Uzdravuje zde jedinečné složení minerálů v mořské vodě a bahně Mrtvého moře a okolní klima nasycené výpary z moře. V oblasti se vyskytují také termální a minerální prameny. Specifický je také vyšší obsah kyslíku díky specifické nadmořské "nížce". Zároveň tato hloubka vytváří vyšší sloupec vzduchu a tím i lépe filtruje škodlivé sluneční záření při slunění.

Minerály z Mrtvého moře pro zdraví

Vysoká koncentrace minerálů v Mrtvém moři má prokázaný léčebný a blahodárný účinek při léčbě kožních nemocí - různé formy lupénky (psoriázy), ekzémů, akné, při léčbě revmatických, metabolických a respiračních problémů.
Krystaly solí Voda Mrtvého moře obsahuje 21 minerálů a stopových prvků a dvanáct z nich se nenachází v žádném jiném moři. Některé z nich jsou přitom zodpovědné a vysoce ceněné právě za přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému, zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch. Převládají chlorid hořečnatý (52 %), chlorid sodný (30 %), chlorid draselný a bromid hořečnatý. Dalšími důležitými prvky jsou jód, vápník a zinek.
Jak bahno, tak i sůl z Mrtvého moře jsou zcela specifické a složením ojedinělé na celém světě a využívají se nejen k léčebným, ale i kosmetickým účelům. Koncentrace minerálů stimuluje metabolické funkce v buňkách a podporuje regeneraci - obnovu buněk. Bahno je vhodné i pro celkovou relaxaci a uvolnění unaveného a stresem zatíženého organismu člověka a má celou řadu možných aplikací. Jeho výhodou je okamžité působení a dlouhodobý účinek. K tomu dopomáhá vysoký obsah např. jódu a bromu.

Historie a současnost

Mrtvé moře vzniklo přibližně před 3 milióny let v rozsedlině po velkém vrásnění zemské kůry. Bylo opakovaně zaplavováno vodami Rudého moře a tak opakovaným zaplavováním dnešní příkopové propadliny Mrtvého moře se zde uložily až 3 kilometry silné vrstvy minerálních solí.
Přibližne před dvěma miliony let došlo k uzavření přístupu vodám Rudého moře a zvednutím údolí Arava. Původně tak bylo na místě dnešního Mrtvého moře sladkovodní jezero, které bylo i mnohem větší, ale jak hladina jezera klesala, stoupala jeho slanost, vysrážením solí, křídy a sádry se vytvořily silné bílé vrstvy a v okolí vzniklé kopce byly utvořeny z usazenin minerálů a solí. Po poslední době ledové se do té doby vlhké klima měnilo na dnešní velmi suché.
Přestože v historii hladina moře kolísala, v současné době bohužel dochází jen ke stále rychlejšímu vysychání jezera. Jeho hlavním přítokem je na severu řeka Jordán, jejíž vody jsou uměle zadržovány v Galilejském jezeře a využívány, ke spotřebě, zavlažování polí a skleníků. V části moře a okolí se také těží soli pro průmyslové využítí, jež jsou zdrojem mnoha prvků např. hořčíku a bromu.
Podle studie zveřejněné v roce 2009 hladina Mrtvého moře klesá ročně asi o 70 cm. Důsledkem poklesu jeho hladiny a spodních vod je nestabilita okolí např. propadání pobřeží a přilehlých oblastí, které se stávají nebezpečné a vzdalují se dosahu moře. Přestože vznikly plány na propojení Rudého s Mrtvým mořem, jsou prozatím ekonomicky nereálné a z ekologického hlediska hodnoceny jako nebezpečné.