Košík je prázdný
0,00 Kč
Česky Slovensky

Category Navigation:

O zeleném jílu

Zelený jíl je jemnozrná hornina (zrnitost do 2 μm) vzniklá sedimentací, převážně mořského původu. Geologické stáří jsou desítky až stovky miliónů let. Název má podle své nazelenalé barvy, jejíž odstín je dán složením jílu. Složení, stáří a zrnitost jsou specifické pro každou lokalitu výskytu.

Obrázek skupina produktů argital

V naši nabídce jsou nyní výrobky s jílem a jíl:

Argital (Zelený jíl vysušený sluncem, Aktivní vyvětrávaný, pleťové masky, ústní vody)
Nobilis Tilia (Francouzský zelený jíl pro vnitřní použítí a zelený ultrajemný)
Lávový jíl Alva

Francouzský zelený jíl

je 100% čistý přírodní produkt s širokým rozsahem použití. Je to nazelenalá hornina a označována jako zelený či francouzský jíl je pro své zbarvení a výskyt ve Francii..
Svými výjimečnými absorpčními a adsorbčními schopnostmi umožňuje vázat toxické látky či škodlivé mikroorganizmy.
Suší se na slunci a čím více je zelený jíl vystaven slunci, vzduchu a dešťové vodě, tím je účinnější.
Jíl tvoří oxidy kovů a řada minerálů, které jsou důležitými stopovými prvky pro naše tělo. Jeho léčivé a čistící schopnosti byly využívány člověkem již v dávných dobách. Zvířata podvědomě vyhledávají jílové koupele ke své očistě a odstranění nepříjemných parazitů.
Léčivých schopností minerálů se využívá například i u Schindeleho minerálů, bahna z Mrtvého moře, sirného bahna ze sibiře, piešťanského bahna nebo rašeliny. Každá z těchto zemin má své specifické schopnosti a je součástí vyhledávaných léčebných a lázeňských kúr.
Zelený jíl absorbuje toxické látky, vstřebává patogenní zárodky, eliminuje následky nadměrného záření (radioterapie), uvolňuje svalové napětí a bolesti, působí protizánětlivě, hojí spáleniny a dodává tělu důležité minerály (významné účinky při léčbě zlomenin, artrózy, revmatismu, metabolických poruch). Pro vnější použití se jíl aplikuje v silné vrstvě 0,5 - 2 cm. Působí pouze, je-li vlhký. Obsažená voda umožňuje iontovou výměnu, která spouští mechanismus působení jílu, a proto je nutné jej průběžně zvlhčovat nebo překrýt potravinářskou fólií.

Použití zeleného jílu

Zelený jíl se svou vysokou pojivostí a jedinečnou strukturou a složením má široké uplatnění, od péče o pleť, tělo, vlasy, po relaxaci a jiné kosmetické účely, až po doplnění minerálů, odkyselení, detoxikace organizmu.
Možnosti použití závisí na typu jílu, jeho složení a zpracování. Pro vnitřní použití je určen jíl s ověřeným složením a zpracováním, např. extra vyvětrávaný a sušený sluncem, který je přirozeně zbaven možných biologických zdravotních rizik!
Zelený jíl je obvykle tradičně používán:

Vnitřně… (jako jílová voda nebo pasta)
 • žaludeční a střevní poruchy, plynatost, průjem, zácpa
 • hemeroidy, bércové vředy
 • záněty dutiny ústní a hrtanu
 • osteoporóza, dna, revmatismus, polyartritida, artróza
 • svalové křeče, bolesti zad a hlavy, neuralgické bolesti, migrény
 • deprese, menstruační potíže
 • prevence srdečních příhod, cévní potíže (navracení elasticity cévám)
 • poruchy koncentrace, únava, poruchy sexuální výkonnosti
 • vykloubeniny, výrony, poúrazové stavy, zlomeniny kostí
Zevně… (jako zábaly, obklady, komprese, pleťové masky nebo koupele)
 • akutní i chronická zánětlivá onemocnění, hnisavé kožní procesy
 • křečové žíly, modřiny
 • lupénka, vyrážky, svědění, bradavice
 • bolesti šíje, zad, páteře, svalů, krční, ušní, revmatismus
 • nemoci ledvin, jater, žlučníku, štítné žlázy
 • péče o pleť, regenerace, celkové omlazení pokožky
 • péče o vlasy, regenerace, proti lupům
 • popáleniny, následky radioterapie

Užívání zeleného jílu

Vnější použití

Při cílené terapii za použití jílu by nemělo dojít k přerušení pravidelného, časově určeného používání. Jíl působí kontinuálně, řetězením na sebe navazujících účinků. Při zkrácení doby terapie není dosaženo žádoucích účinků. Na počátku může dojít ke zhoršení stavu, které je způsobeno aktuálním pročišťováním nemocného místa. Zvlhčený jíl působí jako drenáž a absorbuje nežádoucí patogenní látky.
Při jeho použití je doporučována čistící dieta se zvýšeným příjmem tekutin, dostatkem ovoce, zeleniny a také vnitřním užíváním zeleného jílu ve formě „jílového mléka“ nebo tablet. Možné zhoršení stavu na počátku terapie není signálem nebezpečí, ale naopak projevem žádoucí aktivity jílu. Při vnějším použití se doba aplikace obkladu zvyšuje postupně po hodině od jedné hodiny až po celou noc. Vrstva jílu se také postupně zvyšuje od 0,5 cm na počátku až po 2 cm. Doba aplikace a síla vrstvy jílu je závislá na individuální reakci přijímajícího, protože jíl je bioaktivní látka a různé osoby mají rozdílný práh tolerance.
Skladujte v suchu a mimo dosah dětí!

Vnitřní užití jako doplněk stravy

Vnitřní užívání jílu se provádí pro celkovou očistu těla a při žaludečních či střevních potížích (žaludeční vředy, překyselení žaludku, plynatost, zácpa, průjem apod.). Pravidelné užívání jílu nebo jílové vody pravděpodobně ovlivňuje i distribuci tekutin v těle, což se může projevit na vzhledu pokožky (pomáhá při suché, olupující se kůži) i na kvalitě krve (harmonizuje hustotu krve). Polovinu kávové lžičky (asi 3g) rozmícháme nekovovou lžičkou s trochou vody, polkneme a zapijeme. Provádí se denně 1 hodinu před jídlem. Pokud přímé užívání jílu činí potíže, je možné pít jílovou vodu, kterou připravíme rozmícháním 2 polévkových lžic jílu ve 2 dcl vody, necháme usadit a vypijeme vodu nad jílem. Některé zdroje uvádí jako možnost nechat odstát jílovou vodu např. přes noc v zakryté sklenici.
Vnitřní užití jílu není určeno pro děti do 3 let a těhotné a kojící ženy. Je nevhodné pro osoby užívající léky.

Výplachy

Jíl je používán jako prostředem pro vaginální výplachy a výplachy střev. Pro vaginální výplach smícháme 1 polévkovou lžíci jílu a 2 dcl vody. Při klystýru je přibližný poměr jílu a vody 2 polévkové lžíce jílu na půl litru vody. Poměr je možné podle potřeby měnit a voda by měla být převařená a vlažná. Vhodná je rovněž -voda nebo odpovídající bylinné odvary, které lze doplnit podle požadovaného účinku éterickými oleji. Před aplikací je třeba směs dobře promíchat.

Kosmetická péče o pleť

Využíváme schopnost jílu absorbovat toxické látky. V kombinaci s éterickými oleji stejných účinků (citron, jalovec) můžeme dosáhnout velmi dobrých čistících vlastností, které lze uplatnit například při akné, mastné pokožce a zánětlivých procesech pokožky. Ošetřování pleti s využitím jílů je optimální v případě, že aplikujeme čistý jíl anebo jej mícháme s čistými přírodními látkami.

Složení

100% čistý přírodní produkt: Přesné složení závisí na lokalitě nálezu a zpracování. Bývá sušený pouze na slunci, čím více je zelený jíl vystaven slunci, vzduchu a dešťové vodě, tím je účinnější. Neobsahuje žádné chemické ani konzervační látky.

Složení francouzského zeleného jílu pro vnitřní užití
Oxid křemičitý SiO2 48,20%
Oxid hlinitý Al2O3 13,98%
Oxid draselný K2O 3,76%
Oxid železitý Fe2O3 4,06%
Oxid vápenatý CaO 9,48%
Oxid hořečnatý MgO 2,11%
Oxid sodný Na2O 0,18%
Oxid manganatý MnO 0,05%
Oxid fosforečný P2O5 0,14%
Oxid titaničitý TiO2 0,91%
Oxid železnatý FeO 0,81%
Oxid uhličitý CO2 7,09%
Voda (kationty) H2O+ 5,03%
Voda (anionty) H2O- 3,74%


a další stopové prvky: měď, kobalt, lithium, molybden

Neobsahuje žádný lepek ani laktózu, cukry, tuky a bílkoviny.

Prameny : Jean Hutzinger, přírodní léčitel, Francie; G. A. Ulmer "Gesund und schoen durch Heilerde"; Dr. G. Hertzka/Dr. W. Strahlow "Grosse Hildegard - Apotheke", J. A. Zentrich "Terraterapie a aquaterapie...", Nobilis Tilia.