Košík je prázdný
0,00 Kč
Česky Slovensky

Category Navigation:

Modrý a žlutý kambrický jíl Rapan

V nejstarším období prvohor - v kambriu, přibližně před pěti sty miliony lety, se začaly tvořit sedimenty, které dnes nazýváme kambrické jíly. Mezi ně můžeme zařadit žlutý a modrý jíl Rapan.
Hlavní složkou jílů Rapan jsou křemenné sloučeniny a jílové minerály (kaolinit, damourit, montmorillonit).
Jíly obsahují důležitý biogenní prvek křemík, který je důležitý pro stavbu a pevnost kostí, zubů a podporuje růst. Má dobrý vliv na srdce, cévy a výrazně pomáhá při léčbě kožních nemocí.

Výborná detoxikační schopnost spočívá v jejich dobré absorpční kapacitě, která se děje pomocí iontové výměny, kdy jsou z těla ven odváděny toxiny a zároveň jsou do těla přiváděny důležité minerální látky a stopové prvky obsažené v jílu.
Kambrické jíly Rapan blahodárně působí na očistu a regeneraci buněk v organismu. Především jde o viditelné zlepšení kvality kůže, která je po terapiích nebo kosmetických úkonech čistá, prokrvená a sametově hladká.
Terapie z jílů (koupele, zábaly) výrazně zlepšují propustnost kůže a tím připravují pokožku pro lepší absorpci dalších látek . Proto je vhodné jílové terapie zařadit na počátek balneoterapeutických procedur.

Solný základ jílů Rapan zvyšuje jejich terapeutické a kosmetické účinky.

Účinky kambrických jílů

 • pomáhají při léčbě kožních problémů - ekzémy, lupenka aj.
 • protizánětlivé účinky - při artritidě, svalových zánětech, akné a jiných zánětlivých procesech
 • podporují tvorbu lymfocytů a tím posilují imunitní systém celého organismu
 • stimulují funkci autonomních nervů, působí jako silné fyziologické dráždidlo
 • analgetické účinky - při bolestech svalů a kloubů aj.
 • regulují acidobazickou rovnováhu
 • čistí tělo od toxinů a parazitů
 • redukují otoky
 • zlepšují vzhled a strukturu pleti
 • sjednocují tón pleti a vyhlazují vrásky
 • příznivě ovlivňují regeneraci a hydrataci kůže
 • stimulují růst kožních buněk a tvorbu kolagenu

Žlutý kambrický jíl Rapan

obsahuje větší množství oxidu železitého, který způsobuje jeho žluté zabarvení. V kosmetice se používá na mastnou a pórovitou pokožku.

Prevence paradentózy

Čištění zubů a mezizubních prostor, odstranění zubního kamene, správná výživa a životospráva to je známá prevence proti paradentóze. Méně známá, ale velmi účinná prevence je masáž zubů a dásní žlutým jílem Rapan. Tato terapie má antibakteriální a bělící účinky, pomáhá odstranit zubní kámen a plak (bakteriální povlak). Masáže můžeme provádět jako prevenci nebo v počátečním stádiu paradentózy.

Modrý kambrický jíl Rapan

má obdobné účinky jako žlutý jíl, ale s jemnějším působením na tělo. V terapeutické praxi se modrý jíl používá při terapiích s dětmi, staršími lidmi nebo klienty, kteří jsou oslabeni nemocí. Je vhodný pro všechny typy pleti.

Jak používat modrý a žlutý jíl Rapan

Zábal (větší plochy)
Modrý nebo žlutý jíl Rapan vložte do plastové nádoby a smíchejte s malým množstvím vody. Plastovou nádobu pak vložte do vodní lázně a zahřejte na 45-55°C. Promíchejte tak, aby vznikla roztíratelná hmota, tu pak aplikujte přímo na pokožku v minimální vrstvě 0,5 cm. Překryjte fólií a zabalte do teplé přikrývky. Zábal nechte působit po dobu 30-40 minut, poté opláchněte vlažnou vodou bez použití mýdla a zůstaňte na lehátku v teple a klidu po dobu cca 30 minut. Jako prevenci aplikujte jednou týdně. Pokud chcete dosáhnout většího terapeutického účinku, provádějte každý den nebo obden, celkem 8-12 krát.

Obklad (menší plochy)
Zahřátý jíl Rapan (viz zábal) aplikujte na malé oblasti ( např. klouby, svaly), překryjte fólií a zabalte do teplé přikrývky a nechte působit 30-60 minut, pak opláchněte vlažnou vodou bez použití mýdla. Opakujte 8-12 krát, každý den či obden.

Koupel
Rozřeďte minimální 500g jílu Rapan ve vaně s dostatečným množstvím vody o teplotě 38–40°C Zůstaňte v koupeli 20-30 minut, podle snášenlivosti a Vašeho zdravotního stavu. Po ukončení koupele tělo opláchněte vlažnou vodou bez použití mýdla nebo šamponu. Ještě asi 30 minut zůstaňte na lehátku zabaleni v teple, čímž zvýšíte terapeutický účinek. Jako prevenci aplikujte koupel jednou týdně. Pro zmírnění bolesti dle potřeby, např. každý den nebo obden, celkově 8–12 krát, nejpozději 2 hodiny před spánkem.
Pro zvýšení účinků přidejte 200g soli Rapan.

Přejít na modrý a žlutý jíl

Složení:

Žlutý jíl: Voda, žlutý jíl, jezerní sůl.
Modrý jíl: Voda, modrý jíl, jezerní sůl.

Pevná krystalická kostra (cca 62%): křemenné sloučeniny (50,66 %), oxid hlinitý, uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, jílové minerály - kaolinit, damourit, montmorillonit, minerály Cl skupiny
Kapalná fáze (cca 38%): voda, rozpuštěné soli
Minerální obsah: kationty v aktivní iontové formě sodík a draslík - 80 %, hořčík - 19 % ; anionty v aktivní iontové formě chloridy - 47 %, sírany - 52 %, hydrogenuhličitany - 1 %

Fyzikální vlastnosti jílu

pH - 7,59
Průměrná vlhkost - až 45%

Barva:
Žlutý jíl: - žlutá až okrová
Modrý jíl: - modrošedá

Množství prvků v jílu (mg/kg)

Železo - 10852
Mangan - 378,01
Zinek - 103,1
Olovo - 29,51
Meď - 20,2
Kobalt - 5,45
Kadmium - 0,47
Rtuť - 0,5

Uskladnění
Uchovejte v chladu, temnu a suchu při teplotě do 20°C. Po otevření chraňte před vysycháním a spotřebujte do 12 měsíců. Vakuově baleno po 1 kg (+/- 5 %).